четвер, 15 травня 2014 р.

Виживання макак залежить від кількості друзів

Група вчених під керівництвом Річарда Макфарленда з ПАР і Бонавентури Майоло з Великобританії в процесі вивчення марокканських маготов , виявили на початку 2009 року , що з 47 дорослих представників цього виду , за якими проводилося спостереження , вижило всього 17 . Увага біологів привернуло те , що ймовірність загибелі тваринного перебувала в залежності від його соціальних відносин. Зокрема , ця залежність була обернено пропорційною. Виходячи з цього , виходить , що активні в соціальному плані маготи , мали значно більше шансів на виживання.

Наприклад , якщо особина має велику кількість друзів , то в холодну пору року , вони можуть зігріти один одного в прямому сенсі цього слова. Адже відомо , що якщо настають холоди , то мавпи збиваються в групи для того щоб зігрітися. Природно , що в даному випадку , зіпсовані соціальні зв'язки просто ні до чого . Більш того , якщо особина ні з ким не свариться , то у неї більше шансів є їжу своїх друзів , а також зменшується ймовірність того , що у неї заберуть її їжу інші представники виду . І навпаки , якщо мавпа знаходиться в стані сварки зі своїми родичами , то її обід ризикує перетворитися на одне велике бій , в процесі якого бажаючі , навіть якщо вони мають достатню кількість їжі , будуть прагне вкрасти здобич.

Крім того , варто відзначити , що виживання мавп перебуватиме в залежності не стільки від якості , скільки від кількості соціальних зв'язків. Що ж стосується якості таких відносин , то їх можна приблизно визначити по тому , скільки часу вони проводять один з одним. До слова , спостереження за павіанами , яке проводилося раніше , показало абсолютно інші результати. Говорячи іншими словами , їх тривалість життя повністю залежить від якості дружби , а не від кількості друзів.

вівторок, 13 травня 2014 р.

Шимпанзе та орангутанги можуть пам'ятати своє минуле

Група вчених з Данії виявила, що орангутанги і шимпанзе можуть пам'ятати своє минуле , кажучи іншими словами , ці тварини мають довготривалою пам'яттю .

Експеримент тривав три роки. За цей час дослідники спостерігали за поведінкою 20 орангутангів і шимпанзе. У ході експерименту приматам пропонувалося дістати шматочки їжі з коробки , яка перебувала за прутами клітки . При цьому тварини повинні були використовувати дріт. Після цієї частини досвіду , приматів пересадили в інші клітини і провели той же експеримент через два тижні , а потім через три роки .

Результати дослідження показали , що тварини без проблем згадували , як користуватися дротом з метою видобутку їжі. Щоб знайти «знаряддя праці» примати витрачали не більше кількох секунд , після чого вже знайомим їм способом вони досить таки швидко діставали свої улюблені ласощі з коробки. Виходячи з результатів експерименту вчені зробили висновок , що людиноподібні мавпи , точно так само як і люди , мають довготривалою пам'яттю . Більш того , незалежна група вчених встановила , що ці тварини мають почуття справедливості і щедрості. Але завдяки іншим експериментам було встановлено , що вищезазначені примати здатні , наприклад , поділитися їжею тільки в тому випадку , якщо їм самим це вигідно.

Ще одні дослідження , які були проведені британськими вченими показали , що шимпанзе та орангутанги переживають кризу середнього віку. Варто відзначити , що подібного роду поведінка ще раз доводить , що ці примати мають багато спільного з людиною.

Природно , що для отримання більш вагомих доказів схожості людини і людиноподібних мавп необхідні додаткові дослідження , але враховуючи результати експерименту вчених з Данії , вже можна судити про те , що ці примати мають багато спільного з людиною не тільки в плані фізіології тіла , а й у поведінці .

Довідники

понеділок, 12 травня 2014 р.

Що ж насправді стало причиною загибелі всього живого 250 млн. років тому

У сучасній науці існує багато « прогалин» , які вчені прагнуть заповнити на протязі багатьох років. Одним з таких « прогалин » можна вважати причини масової загибелі живих організмів , яка трапилася більше двохсот мільйонів років тому. Цей факт в історії розвитку нашої планети , до теперішнього моменту не був детально вивчений.

Але американські вчені запропонували свій погляд на вирішення цієї проблеми. На їх думку , головною причиною зникнення життя на планеті - стали кислотні дощі .

Біологи вважають , що саме кислотні дощі сприяли загибелі всіх живих організмів. Варто відзначити , що за різними даними , які теж не мають незаперечного підтвердження, більше двохсот мільйонів років тому , з вини кислотних дощів , з обличчя планети зникло близько 95 % живих організмів .

Відомо , що більшість наукових співробітників сходяться на думці , що життя на планеті Земля припинилася після її зіткнення з величезним метеоритом. Але американські біологи , після детального вивчення цілого ряду факторів , прийшли до висновку, що не метеорит був головною причиною апокаліпсису . Щоб довести свої припущення , дослідники створили кліматичну модель планети того часу. На основі цього моделювання , вони ще раз переконалися в тому , що їх теорія є абсолютно вірною.

Що ж стосується джерела кислотних дощів , то цілком можливо , що в даному випадку у всьому можна звинувачувати тектонічну активність планети. В результаті роботи вулканів , в атмосферу викидалося дуже велика кількість сірки та інших шкідливих сполук .

Звичайно , не можна сказати , що американські вчені повністю відкидають теорію про метеорит . Навіть цьому явищу знайшлося місце в доповіді. Дослідники припустили , що підсилити тектонічну активність могло чужорідне тіло , яким є вищезгаданий метеорит. Вся справа в тому , що падіння на древній материк астероїда могло стати причиною його розколу , що і призвело до посилення активності вулканів.

неділя, 11 травня 2014 р.

Результати розшифровки генома древніх європейців стали досить несподіваними для вчених

Завершивши процес розшифровки генетичного матеріалу чоловіки з племені мисливців -збирачів , що існував кілька тисяч років тому в епоху мезоліту , вчені встановили , що у нього були блакитні очі і темна шкіра. Крім того , набір « імунних » генів збігається з аналогічним показником сучасних європейців на 60 %.

Два стародавніх поховання були виявлені на території печери Ла Бран - Арінтеро , яка знаходиться в Іспанії , ще в 2006 році. А в 2012 році дослідницька група під початком Карлеса Лалуеса - Фокса оголосила про завершення розшифровки мітохондріальної ДНК , яка була виділена з зуба одного з кістяків . Але на цьому дослідження генома древніх людей не зупинилося . Тепер же , вчені змогли виділити ядерну ДНК і повністю розшифрувати геном.

Один з авторів експерименту підкреслює , що це перший зразок генетичного матеріалу жителя Європи до - землеробської епохи , який вдалося детально вивчити. Завдяки результатам дослідження з'явилася можливість дізнатися як європейці перейшли на новий рівень розвитку. Більш того , при посередництві дослідження з'явиться інформація про ті хвороби , які з'явилися в результаті переходу людини від полювання і збирання до скотарства і землеробства .

Варто відзначити , що дослідження також принесло і неочікувані результати. Наприклад , вчені і подумати не могли про те , що у стародавнього жителя Іберійського півострова була темна шкіра і блакитні очі. Деякі генетики навіть стверджували , що подібні риси були індивідуальними особливостями людини . Але останні дослідження спростували цю інформацію , довівши, що ці риси були характерними для всіх жителів Європи епохи мезоліту .

Враховуючи цей факт , є підстави вважати , що біла шкіра у європейців з'явилася в ході природного відбору в період неоліту. Але щоб довести цей факт , доведеться провести ще додаткові експерименти.

Ще одним несподіваним моментом вивчення останків древніх європейців , стала та частина генетичного матеріалу , яка відповідала за стан імунної системи. Після детального дослідження цієї частини геному виявилося , що він на 60 % співпадає з геномом сучасного європейця. Раніше було прийнято вважати , що організм людини, що жила кілька тисяч років тому був не в змозі боротися з такими хворобами як туберкульоз , малярія , пневмонія. Виявляється , що вже в ті часи , імунітет людини вже міг боротися з вищезазначеними патогенами .

Вчені вважають , що такий стан речей могло бути викликане поширенням епідемій ще до того як на територію сучасної Європи прийшло землеробство і скотарство.

Знайдено новий вид титанозавров

Після вивчення останків невідомого динозавра , палеонтологи виявили , що знайдені кістки належать новому виду титанозавров . Це древні представники рослиноїдних ящерів , які мешкали на нашій планеті близько 100 млн. років тому. Знахідка була зроблена на території Китаю в провінції Ганьсу.

Варто відзначити , що кістки динозавра були виявлені ще в 2008 році. Але тільки тепер , вчені змогли точно визначити , кому ж вони належали. Палеонтологам , під час розкопок вдалося виявити зуби , хребці різних відділів , ребро , лопатку і воронячу кістку. І тільки при посередництві тривалого вивчення останків вдалося визначити їх походження .

Результати проведеного аналізу кісток показали , що вони належать тварині раніше невідомого виду із групи рослиноїдних ящеротазових динозаврів. Біологи дійшли висновку , що на момент загибелі , цей ящір був ще молодим . Про це свідчить неповне зрощення кісток плечового пояса. Розмір тіла дорослого представника знайденого виду титанозавров коливається в межах 15-19 метрів в довжину.

До слова , перші останки титанозавров були виявлені в 1877 році на території Америки. Ці тварини , зауроподи , пересувалися на чотирьох ногах. Вся справа в тому , що такий тип пересування був обумовлений їх дуже великою вагою . Учені відносять новий вид динозавра до титанозавра у вузькому сенсі , тобто до скарбі Titanosauria . Вся справа в тому , що визначити правильно систематичне положення тварини важко через те , що до теперішнього часу дійшло дуже мало останків виду . Більш того , ці останки ще й погано збереглися, що в свою чергу ускладнює процес їх детального вивчення.

У неандертальців мовний апарат такий же, як і у сучасної людини

Після проведеного детального аналізу під'язикової кістки останків неандертальця , учені прийшли до висновку , що наші древні родичі могли говорити не гірше сучасної людини. До такого висновку прийшли антропологи на основі отриманих даних після проведення порівняльного аналізу скелета останків неандертальця , які були знайдені в Ізраїлі ще в 1989 році. Аналіз показав , що структура під'язикової кістки практично не відрізняється від аналогічного показника сучасної людини.

Дослідницька група з Університету Нової Англії змогла встановити структуру вищезгаданої частини скелета останків первісної людини завдяки використанню сучасних методів . Зокрема йдеться про метод комп'ютерної мікротомографії . Можливостей устаткування було цілком достатньо для визначення геометрії трабекул , тобто , кістяних тяжів.

Розташування трабекул повністю відображає ті механічні напруги , які може відчувати кістку. Виходячи з цього , біологи застосували отриману інформацію з метою побудови моделі роботи голосового апарату неандертальця .

Результати моделювання показали , що м'язи , які приєднуються до під'язикової кістки наших предків , могли працювати не гірше за аналогічні у сучасних людей. Автори дослідження стверджують , що отримані результати підтверджують раніше висунуту гіпотезу про те , що неандертальці могли говорити на членороздільно мовою.

Крім того , варто також відзначити , що ще одним фактором , що підтверджує вищезгадану гіпотезу є і те , що у стародавніх предків людини був виявлений « мовної » ген FOXP2 , точно такий же , як і у сучасних людей.

Якщо ж говорити про рівень розвитку інтелекту перших людей , то слід також звернути увагу і на те , що нещодавно , інша група вчених , що займається вивченням способу життя неандертальців , виявила різні інструменти для обробки шкіри , а також останки прикрас. Такі знахідки дають підстави вважати , що інтелект у первісних людей знаходився на високому рівні розвитку.

Встановлено можлива причина масового вимирання динозаврів

У сучасній науці існує багато припущень щодо причин вимирання тварин на нашій планеті. Як відомо , це сталося понад 60 млн. років тому. Однією з таких причин вважається стрімке підвищення рівня сірки в атмосфері , що призвело до різкого окисленню вод Світового океану.

Варто відзначити , що історія життя на нашій планеті зафіксувала п'ять масових вимирань . Останнє з них відомо як крейда - палеогенові , саме в цей період з лиця землі зникли динозаври та інші тварини. Прийнято вважати , що фактором сприяє зникненню тварин є падіння метеорита в районі сучасного півострова Юкатан. Кратер від метеорита, що впав склав 180 км . в діаметрі.

Японські вчені під керівництвом Сосуке Воно , змогли розкрити можливу причину зникнення динозаврів і інших рептилій того часу. Проведені дослідження показали , що масове вимирання сталося в результаті наявності сліду сірки , який залишився після падіння метеорита.

Автори експерименту зробили такий висновок на основі вивчення хімічного складу порід , які були зібрані в районі кратера Чиксулуб на півострові Юкатан. Крім того , слід зазначити , що вивчення хімічного складу порід цій місцевості було не випадковим. Вся справа в тому , що раніше був помічений факт високого вмісту сірки в гірських породах поблизу передбачуваного місця падіння метеорита.

Для підтвердження своїх припущень , вчені вирішили перевірити , що станеться з шматочками мінералів з кратера в разі їх зіткнення з « міні- астероїдом ». Природно , що для цього дослідникам довелося зробити спеціальну камеру , а як « міні- астероїда » була лазерна гармата , здатна розігнати маленький кульку з фольги до швидкості падіння справжнього метеорита.

Зіткнення метеорита з поверхнею планети привело до виділення великої кількості ангідриду сірки , який , як відомо при взаємодії з водою , утворює сірчану кислоту. Не важко здогадатися , що в таких умовах жоден вид тварин не міг вижити.

Біологи впритул підійшли до вивчення поведінки людини


Для того щоб вивчити «вихідний код » свідомості людини , в більшості випадків , вчені звертають свою увагу на маленьких дітей. Вся справа в тому , що маленькі діти ще не мають набутих навичок , якими володіють вже дорослі люди. Маленькі діти мають базовими навичками , придбаними в процесі людської еволюції.

Команда біологів , до складу якої увійшли представники з різних країн , провела дослідження, що дозволяє вивчити поведінку людини , здійснюване на рівні інстинктів . Прикладом такого інстинкту є звичка людей тягнути руки до рота.

Для реалізації поставленого завдання , ученим довелося провести серію різних експериментів за участю приматів. Дослідники з'ясували , що за вищезазначені руху несуть відповідальність певні зони головного мозку.

Варто відзначити , що на одному з етапів дослідження , біологи проводили експерименти над пацієнтами , яким стояла операція на мозок. Природно , що оперативне втручання було неминуче за станом здоров'я людей. Відразу після введення наркозу , добровольцям ввели препарати , які стимулювали відділи мозку , що несуть відповідальність за інстинктивне людини.

Всі люди, що прийняли участь у дослідженні перебували в несвідомому стані. Цікаво , що в процесі стимуляції мозку , з 26 учасників , 9 - починали піднімати руки і тягнути їх до рота. Враховуючи цей факт , біологи прийшли до висновку , що на конкретному етапі експерименту , у людини спрацював інстинкт , який був придбаний в ході еволюції.

Автори експерименту заявили , що цей навик точно був придбаний у процесі еволюційного розвитку людини , оскільки , реакція зажадала функціонування тільки одного відділу мозку.

Крім того , автори дослідження стверджують , що результати їх роботи відіграють дуже велику роль в плані розуміння моделі розвитку людини і людиноподібних приматів. Але на досягнутому , біологи не збираються зупинятися. Вони хочуть більш детально вивчити поведінку людини.

Неандертальці «передали» європейцям гени, що відповідають за катаболізм ліпідів

Генетичні механізми , що несуть відповідальність за процес катаболізму ліпідів у сучасних європейців містять багато спільних рис , які були успадковані від неандертальців. Більш того , в порівнянні з представниками інших континентів , кількість таких рис в три рази більше.

До такого істотного розбіжності привели межпопуляціонной відмінності в рівнях концентрації ліпідів у тканинах головного мозку та експресії залучених до ліпідний метаболізм білків.

Вивчення внеску неандертальців в генетичний матеріал сучасної людини досить активно ведеться багатьма незалежними групами вчених з грудня минулого року. Вся справа в тому , що саме тоді , генетикам вдалося розшифрувати стародавню ДНК , яка була отримана з кісток останків первісних людей. На даний момент вже доведено , що європейці й азіати успадкували близько 4 % древніх генів. Також відомо , що сучасні європейці і азіати успадкували гени , які відповідають за розвиток таких патологій як діабет , порушення функції імунної системи і розвиток системного вовчака і хвороби Крона. Цікаво , що наявності в нашому організмі кератиноцитів , тобто , клітин епідерми , які входять до складу зовнішнього шару шкіри людини і які мають пряме відношення до зростання волосся на тілі , сучасні жителі євразійського континенту зобов'язані саме неандертальцям .

Група вчених під керівництвом Філіпа Хайтовича провела порівняльний аналіз неандертальських генетичних варіацій в геномах 11 популяцій африканського , азіатського і європейського походження. Результати тесту показали , що у сучасних жителів Євразії , на відміну від представників африканського континенту , в генетичному матеріалі , який відповідає за катаболізм ліпідів , присутні « неандертальські » ділянки . Але в даному випадку варто зазначити , що у жителів Європи , таких ділянок в три рази більше ніж у жителів Азії.

З метою визначення функціональних наслідків такого співвідношення , група Хайтовича піддала детальному вивченню тканини префронтальної кори головного мозку 14 дорослих людей європейського , азіатського і африканського походження і 14 шимпанзе. Враховуючи той факт , що мова йде про генах , пов'язаних процесом ліпідного обміну , в якості піддослідного зразка були обрані тканини головного мозку , у складі яких знаходиться велика кількість ліпідів. Результати цього вивчення показали , що мозок європейців дуже сильно відрізняється від мозку жителів Африки та Азії і вже тим більше від шимпанзе.